Databáze obsahuje údaje o výhradních ložiscích, ložiscích nevyhrazených nerostů prognózních zdrojích, ložiskách a zdrojích s ukončenou těžbou, ložiskově neperspektivních oblastech, výsledcích negativních průzkumů a geografickou lokalizaci ložisek.
Subsystém SurIS byl vytvořen v devadesátých letech minulého století v Národním informačním středisku ČR. Většina jeho dílčích databází má souřadnicovou část, která umožňuje jejich využití v mapových aplikacích.
Objekty jsou rozlišeny alfanumerickým kódem (písmeno určuje subregistr + numerickým sedmimístným kódem). Tyto kódy společně tvoří základní identifikaci ložiska.
Používané kódy subregistrů jsou :
B - výhradní bilancovaná ložiska
D - nevýhradní evidovaná ložiska
N - ostatní nebilancovaná ložiska (ložiska vyhrazených i nevyhrazených nerostů, která nejsou v Bilanci a mají spočtené zásoby alespoň v kategorii vyhledané). Většinou se jedná o menší ložiska nevyhrazených nerostů, jejichž výpočty nebyly schváleny a nejsou tedy v subregistru D. Dále se jedná o bývalá výhradní ložiska, která byla odepsána vynětím z evidence nebo objekty s výpočty zásob vyhrazených nerostů, které z různých důvodů (většinou neschválení zásob) nebyly zařazeny do Bilance. Tato "ložiska" většinou neodpovídají dnešnímu termínu Ložisko, ale vzhledem k tomu, že mají historicky spočtené zásoby a nejsou vytěžená, nebyla zařazena do subregistru V, Z, nebo U.
P - schválené prognózní zdroje vyhrazených nerostů
R - schválené prognózní zdroje nevyhrazených nerostů
Q - ostatní evidované prognózní zdroje
V - oblasti negativních průzkumů, ložiskové výskyty, neperspektivní území (akumulace nerostů, která nejsou ložiskem ve smyslu § 4 zákona č. 44/1988 Sb., o ochraně a využití nerostného bohatství (horní zákon), ve znění pozdějších předpisů)
Z,U - zrušená a vytěžená ložiska.